Tantsok przban
Az emberisgnek sok nagy tantja volt az idk sorn, Konfuciusz, Buddha, Jzus... de az embereknek szmtalan kis tantja is volt mindig, akiknek a szava olykor tbbet nyomott a latban, mint a nagyok.
Mert tantnak lenni nem azt jelenti, hogy tbbet tudunk msoknl, hanem azt, hogy amit tudunk, rznk, gondolunk, szeretnnk megosztani msokkal, a tbbiekkel. Hogy aztn a tbbiek ezt meghallgatjk, elhiszik, befogadjk-e? Nos, az mr az felelssgk, nem a tantk.
Nem lltom hogy a gondolatok, melyeket lerok, elmondok, eredenden a sajtjaim. letem sorn oly sok mindent elolvastam, meghallgattam, megtapasztaltam, sejtelmem sincs rla melyek szlettek a sajt ktfmbl s melyek azok, amiket emlkezetem mlysges trnjbl bnysztam el. De azt hiszem, ez nem is fontos. Nem az a fontos, ki mondja el, csak mga a gondolat, mert gy vagy gy, de gondolataink ereje mozgatja a vilgot.
"...nem az a fontos, honnan jttl,
csak az, hogy hov msz,
porban vergd, tollavesztett szrnnyal
lehet hogy egyszer mgis gig rsz..."
*
A vndorokrl
A vndorok mindig magnyosak, mindig is azok voltak. Nem ismernek ms ltformt, nem ismerik az llandsg vonzst, az id folyama sosem ll meg szmukra, mg egy llegzetvtelnyi pillanatra sem.
A vndorok sosem kznysek. Nem ismerik a htkznapok fsult szrkesgt, az egyms sarkt tapos monoton perceket, a mindig-ugyanolyanra-kopott szleket, a semmi-jat-se-tudsz-mondani pillantsokat.
A vndorok sose boldogtalanok. Nem eresztenek sehol olyan mly gykeret, amit fjhat elszaktani, nem ktnek olyan ktst, amit nehz sztbontani, nem ptenek olyan ptmnyt, amit nem lehet lerombolni.
j csillagok j fnye ksznti ket nap nap utn, j arcokon j mosolyok, j hangok, j szvek.
A vndorok sosem boldogok. Nem riznek emlkeket skrl s hskrl, nem tprengenek mi-lett-volna-ha hibaval vgyakon, nem hullatnak knnyet az eltvozottakrt, nem nylik szvkben mosoly a nagyon-vrt-tallkozsrt.
A nma mlt s a vak jv lovagjai k, csak a most uralja lelkket.
A vndorok mindig magnyosak voltak, mindig is azok lesznek.
*
Sose lehetsz olyan szegny, hogy ne lennnek elajndkozni val rzseid.
Sose lehetsz olyan gazdag, hogy ne lenne szksged arra, amit j szvvel adnak neked.
Van, akinek segtsg kell - ht segts
van, akinek menedk kell - fogadd be
van, akinek csak egy mosoly kell - s neked oly sok van belle..
Elbb vagy utbb neked is szksged lesz valakire, valamire. A vilg gy mkdik.
*
Egyszer tallkoztam a szpsggel. Fiatal voltam mg, szinte gyermek. Vakon rohantam elre az ton, amelyrl azt hittem, a jvbe visz. De az utak nem vezetnek sehov. Sorompval, kapuval zrva a vgk, ttrni nem tudod, nincs mit tenni, vissza kell fordulj, hogy jbl elindulhass msfel.
Egyszer tallkoztam a szpsggel. gy rohantam el mellette lobog hajjal, eslyt se adva r, hogy meglltson, hogy megrintsen.
Egyszer tallkoztam a szpsggel. Az emlkek ftyolos, sr sszevisszasgban, a "mi lett volna, ha" krdssel krbekertett pillanatok kertjben felvillan a kpe olykor, incselkedn, kicsit szomoran.
Lehettem volna ms is, mint sarokba dobott bbu a sors jtkkosarbl?
Egyszer tallkoztam a szpsggel. Rmksznt. Taln ha visszakszntem volna?
Mr sose tudom meg....
*
Nem mindig vagyunk tudatban annak, hogy jt cseleksznk, de ez csppet sem von le tetteink rtkbl.
Amikor megsmogatod egy gyermek fejt, taln nkntelenl teszed, valami bellrl jv ksztetsre s te magad nem is veszed szre, ahogy azt sem, amikor bezrod a bejrati ajtt. Mgis lehet, hogy annak a gyermeknek ez a mozdulat a szeretet, a trds rgen vrt, rgen vgyott mozdulatt jelenti, amire szksge volt, hogy rlni, hinni tudjon jbl, erre kapjon, hogy is szeretni tudjon msokat. Lehet hogy az a gyermek egyszer prfta lesz, hadvezr vagy orszgelnk, szvsebsz professzor vagy csillagsz. De lehet hogy csak egy ember lesz, akinek sikerlt egy boldog percet szerezned, s hidd el, ez sem kevs.
*
|